Cluj Economics and Business Seminar Series (CEBSS) - Ediția de primăvară - Invitat: Stefania Marcassa

25 Aprilie 2024, 14:00 - 25 Aprilie 2024, 15:00

Locatie: Sala 120

În 25 aprilie 2024, de la ora 14:00, Stefania Marcassa, de la CY Cergy Paris University, va susține o prezentare în cadrul ediției de primăvară a Cluj Economics and Business Seminar Series (CEBSS).

Titlul prezentării: Migration, Social Change, and the Early Decline in the United States Fertility (based on joint work with Alessandra Fogli)

Abstract: Our study examines the impact of internal migration on the fertility transition in the 19th-century United States. We find evidence that fertility declined at a faster rate in counties experiencing higher rates of outward migration, particularly toward the western frontier. To estimate the causal effect of migration on fertility decline, we leverage the number of acres granted to American war veterans by Congress between 1847 and 1855. Our research explores the propagation of novel family values that influence intergenerational behaviors concerning savings and fertility. Migration, coupled with limited remittance technology, prompted parents to engage in precautionary savings. This phenomenon fostered the decline of the multigenerational family structure rooted in an agricultural economy.

Evenimentul se va desfășura în format hibrid online (în sala 120, respectiv prin platforma Zoom).

CEBSS, inițiat și coordonat de către prof.univ.dr. Cristian Litan, reprezintă un forum pentru dezbaterea și difuzarea rezultatelor cercetărilor științifice. Seria de seminare contribuie în mod semnificativ și distinctiv la creșterea valorii adăugate științifice, având un impact relevant asupra cunoștințelor, educației și practicilor din domeniul economiei și al afacerilor.

Programul integral al ediției 2024 de primăvară a CEBSS poate fi vizualizat mai jos.

Copyright © 04-05-2024 FSEGA. Protectia datelor cu caracter personal FSEGA. Protectia datelor cu caracter personal UBB.