Consultări ale Băncii Mondiale cu mediul academic - Diagnosticul sistematic de țară

27 Octombrie 2017, 11:30 - 27 Octombrie 2017, 13:00

Reprezentanții Băncii Mondiale, în cooperare cu UBB-FSEGA, invită cadrele didactice, cercetătorii, doctoranzii și studenții UBB cu afinitate și interes pentru analiza oportunităților și provocărilor economiei românești, la o consultare pe tema Diagnosticului sistematic de țară.

Diagnosticul sistematic de țară este un raport analitic comprehensiv al Băncii Mondiale care analizează oportunitățile și constrângerile economiei românești, având la bază obiectivele asigurării unei creșteri incluzive, sustenabile și dinamice. Raportul abordează subiecte precum importanța creșterii performanței în sectoare precum sănătatea, educația, asistența socială, rolul sectorului privat în crearea locurilor de muncă și promovarea unei creșteri sustenabile, oportunitățile economice ale României, importanța infrastructurii publice pentru dezvoltarea României, rolul instituțiilor publice în asigurarea accesului și calității serviciilor publice în scopul reducerii sărăciei și promovării unei creșteri economice care sa aibă un impact asupra tuturor membrilor societății.

Evenimentul va avea loc vineri, 27 octombrie 2017, între 11:30-13:00, în sala 101 (Decanat FSEGA), prezentările și dezbaterile desfășurându-se în limba engleză.

Prezentările și conducerea dezbaterilor vor fi realizate de către o echipă de specialiști ai băncii mondiale formate din:
- Tatiana Proskuryakova, Director de țară pentru România și Ungaria al Băncii Mondiale
- Cătălin Păuna, Senior Economist, Banca Mondială
- Yeon Soo Kim, Economist, Banca Mondială

Copyright © 25-04-2024 FSEGA. Protectia datelor cu caracter personal FSEGA. Protectia datelor cu caracter personal UBB.