Workshop ”De la student la angajat” (Ediția 2)

14 Decembrie 2017, 9:30 - 14 Decembrie 2017

Studenții care doresc să urmeze o carieră în domeniul IT sau orice persoană interesată de acest domeniu și oportunitățile oferite, sunt invitați să participe la cea de-a doua ediție a workshopului ”De la student la angajat”, în data de 14 decembrie 2017, de la ora 9:30, în sala 118.

Evenimentul va fi organizat de cadre didactice ale Departamentului de Informatică Economică al FSEGA (conf.univ.dr. Liana Stanca, conf.univ.dr. Ramona Lacurezeanu, conf.univ.dr. Monica Ciaca, conf.univ.dr. Dan Sitar și lect.univ.dr. Sergiu Jecan), în parteneriat cu o serie de companii reprezentative pentru sectorul IT din regiune (AROBS, NTTDATA, iQuest, Paddy Power Betfair și Team Maxwell).

În cadrul workshopului vor avea loc discuții și dezbateri cu reprezentanții companiilor partenere ale evenimentului pe teme precum:
- dezvoltarea abilităților sociale și profesionale în IT,
- cultura organizațională a firmelor din IT,
- practici în adoptarea tehnologiilor noi și strategii de asimilare rapidă a tehnologiei,
- tehnici de predare-învățare în industria IT,
- aspecte practice referitoare la obținerea unui job în domeniu și a performanței la locul de muncă în acest sector.