09 Mai 2018 - 09 Mai 2018

Departamentul de Contabilitate și Audit din cadrul UBB-FSEGA organizează, în 9 mai 2018, Sesiunea de Comunicări Ştiinţifice Studenţeşti ”Valenţele contabilităţii într-o economie emergentă”.

Sesiunea de comunicări studenţeşti îşi propune aducerea în discuţie a realităţilor vieţii economice româneşti şi universale, prin prisma influențelor contabile.

Sesiunea se adresează tuturor studenţilor nivel licenţă şi masterat. Participarea la sesiune implică realizarea unei lucrări cu sprijinul unui profesor coordonator ales de autor, pe teme precum raportări financiare, contabilitatea instituţiilor publice, contabilitatea instituţiilor de credit, contabilitate și control de gestiune, evaluarea și problematica valorii juste, rolul auditului în cadrul guvernanței corporative, etica și deontologia profesiei contabile, contabilitate creativă. Temele propuse nu sunt restrictive, ele având un caracter orientativ.

Observații:
- Numărul maxim de autori/lucrare este de trei persoane.
- Un autor se poate angaja în realizarea unei singure lucrări.
- Lucrările trebuie să aibă o anumită structură și să respecte un set de reguli de redactare.
- Lucrările vor fi susținute în fața unui comitet științifici, cele mai bune lucrări fiind premiate.

Detalii despre conferință se regăsesc în documentul atașat acestui anunț.

Conferinta DCA 2018