Bogdan Negrea, Virgil Damian, Calcul stocastic aplicat in inginerie financiara, Economica, 2015

Spectacol caritabil de Crăciun: „Care-i fruntea?” (Ediția 12)

12 Decembrie 2018, 18:00 - 12 Decembrie 2018, 21:00

În anul centenar, OST - Organizația Studenților pentru Turismul Românesc organizează a 12-a ediție a spectacolului tradițional de Crăciun „Care-i Fruntea?”. Evenimentul va avea loc în Aula Facultății de Științe Economice și Gestiunea Afacerilor, Cluj-Napoca, în data de 12 decembrie, începând cu orele 18:00.

Spectacolul are menirea de a aduce tradițiile și obiceiurile populare în fața publicului clujean, în special a tinerilor care au pierdut contactul cu acestea. Voluntarii OST, reprezentanți ai zonelor Ardeal, Maramureș și Moldova, vor readuce la viață datinile specifice și vor încerca să câștige titlul de „Fruntea” țării cu momentul artistic pregătit. Agenda spectacolului va fi completată de invitații speciali ai serii, interpreți de muzică populară renumiți și ansambluri folclorice profesioniste.

În cadrul spectacolului vor avea loc licitații de pachete care cuprind produse tradiționale, aduse direct din cămările și pivnițele bunicilor OST-iștilor. Fondurile strânse în acest fel vor avea menirea de a veni în ajutorul familiei Jurcan, din Apahida, care reușește cu greu să facă față greutăților de zi cu zi. Familia este formată din 9 copii cu vârstele cuprinse între 2 luni și 18 ani, mama care are grijă de ei și tatăl plecat în străinătate tocmai pentru a încerca să aducă un venit în plus familiei.

Detalii despre eveniment se găsesc la acest LINK.