Lansare volum aniversar: Tradiție și Excelență - Școlile academice/de știință la UBB (1581-1872-1919-prezent)

16 Decembrie 2019, 17:00 - 16 Decembrie 2019, 18:00

Istoria Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca (UBB) și traseul excelenței școlilor academice de tradiție fac obiectul celui mai recent volum editat sub egida unui secol de învățământ românesc la UBB.

Volumul Tradiție și Excelență - Școlile academice/de știință la Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca (1581-1872-1919-prezent), coordonat de prof. univ. dr. Daniel David, prorectorul UBB pentru cercetare, competitivitate-excelență și publicații științifice, va fi lansat luni, 16 decembrie 2019, începând cu ora 17.00, în Auditorium Maximum al UBB (str. M. Kogălniceanu nr. 3).

Volumul apare sub egida Institutului STAR-UBB (Institutul de Studii Avansate în Știință și Tehnologie – https://starubb.institute.ubbcluj.ro/), cu implicarea Consiliului Științific al UBB și a decanilor facultăților UBB, alături de alți experți din universitate sau din afara acesteia. Prefața volumului este realizată de acad. prof. univ. dr. Ioan-Aurel Pop, rectorul UBB și președintele Academiei Române.

Vor prezenta:
► Acad. prof. univ. dr. Ioan-Aurel Pop, Rectorul UBB
► Prof. univ. dr. Daniel David, Prorector UBB
► Decanii facultăților din cadrul UBB
► Tudor Mureșan, prefectul studenților

Copyright © 24-04-2024 FSEGA. Protectia datelor cu caracter personal FSEGA. Protectia datelor cu caracter personal UBB.