Cluj Economics and Business Seminar Series - Sesiunea de primăvară - Invitat: Marko Sarstedt

20 Mai 2021, 14:00 - 20 Mai 2021, 15:00

În 20 mai 2021, între orele 14:00-15:00, Marko Sarstedt, de la Otto-von-Guericke-University Magdeburg, va susține o prezentare în cadrul Cluj Economics and Business Seminar Series (CEBSS), cu titlul Assessing measure congruence in nomological networks

Abstract: Conventional approaches for testing convergent and discriminant validity rely on pairwise comparisons of construct measures, which can however produce contradictory results. For example, constructs X and Y can have a very high correlation of 0.9, but if X correlates say 0.5 with Z, then Y’s correlation with Z can range from as high as 0.83 to as low as 0.07! This range of possible correlations illustrates that the relationship between X and Y can only be interpreted in light of their relationships with other variables that form a broader nomological network such as in structural equation modeling. Addressing this issue, we propose congruence assessment as a useful approach to simultaneously examining the relationships between multiple constructs within nomological networks. We present measures for quantifying congruence, discuss statistical tests of significance, and demonstrate their performance in simulation studies. We reanalyze published studies to contrast findings from congruence assessment versus traditional criteria for convergent and discriminant validity.

Evenimentul se va derula online.

CEBSS, inițiat și coordonat de către conf.univ.dr. Cristian Litan, reprezintă un forum pentru dezbaterea și difuzarea rezultatelor cercetărilor științifice. Seria de seminare contribuie în mod semnificativ și distinctiv la creșterea valorii adăugate științifice, având un impact relevant asupra cunoștințelor, educației și practicilor din domeniul economiei și al afacerilor.

Copyright © 29-03-2024 FSEGA. Protectia datelor cu caracter personal FSEGA. Protectia datelor cu caracter personal UBB.