Ziua Apei la FSEGA: inspirație pentru sustenabilitate

22 Martie 2024 - 22 Martie 2024

În data de 22 martie 2024, comunitatea FSEGA celebrează Ziua Mondială a Apei, eveniment aliniat cu angajamentul FSEGA în domeniul sustenabilității.

Programul activităților:

11.00-14.00: Activități interactive (Parter FSEGA)
✓ Testare proprietăți apă
✓ Blind test tematic
✓ Știați că? - Descoperiri inedite despre apă
✓ Concurs de postere și materiale video realizate de studenți
✓ Întâlnește-l pe Dexter, peștele betta care supervizează organizarea evenimentului, dar și pe prietenii săi.

12.00-13.30: Workshop - Grădinile urbane: Sursă de inspirație pentru valorificarea apei, susținut de Anna Kiss, absolventă FSEGA și inițiatoare a proiectului Anna's Urban Garden (Sala 534, etajul 5)
✓ Beneficiile grădinăritului urban pentru valorificarea resurselor de apă și pentru un stil de viață sustenabil.
✓ Brainstorming pentru organizarea unei grădini urbane în cadrul FSEGA. Participarea ta este esențială!

14.00-16.00: Vizită la SC Escada SRL (Jucu), cea mai mare crescătorie de pești exotici din țară deținută de Șchiau Lucian, absolvent FSEGA.

Pentru înscrierea în concursul de postere și materiale video, participarea la workshop sau vizita la crescătoria de pești exotici este necesară completarea formularului de la https://forms.office.com/e/pCfH3u9stF

Copyright © 29-04-2024 FSEGA. Protectia datelor cu caracter personal FSEGA. Protectia datelor cu caracter personal UBB.