Dialog privind Viitorul Transilvaniei. Focus: antreprenoriatul feminin

14 Octombrie 2021, 16:00 - 14 Octombrie 2021, 18:00

EUROPE DIRECT Cluj și Asociația Femeilor de Afaceri (AFA) Nord-Vest, cu sprijinul Centrului de Voluntariat Cluj-Napoca, a comunităților Mamprenoare România și Antreprenoare, al PEDITEL, serviciul pediatric gratuit de urgență, a Universității Babeș-Bolyai, Facultatea de Științe Economice și Gestiunea Afacerilor (FSEGA), a Primăriei Cluj-Napoca și a altor actori locali interesați, organizează evenimentul cu tema Dialog privind Viitorul Transilvaniei. Focus: antreprenoriatul feminin, în data de 14 octombrie 2021, în intervalul 16:00-18:00.

Participarea este gratuită.

Evenimentul va fi transmis live pe Zoom și Facebook, iar participarea va putea fi posibilă prin întrebări pe chat.

Subiectele abordate:
✓ cum au fost afectate femeile de pandemia de COVID-19
✓ cum putem răspunde provocărilor pandemiei, prin inițiativă locală
✓ care sunt nevoile și propunerile antreprenoarelor din Transilvania pentru a redresa sectoarele Sănătății, Educației și Digitalizării, după pandemia de COVID-19

În cadrul evenimentului vor fi susținute câteva dintre ideile invitaților referitoare la inițiativele care pot ajuta la redresarea și reziliența României:
Daniel DAVID, rectorul UBB Cluj
Răzvan V. MUSTAȚĂ, decanul FSEGA, UBB Cluj
Emil BOC, Primar, Primăria Cluj-Napoca
Ramona CHIRIAC, Șefa Reprezentanţei Comisiei Europene în România
Mihaela RUS, președinta AFA Nord-Vest
Lia VALENDFORFEAN, manager EUROPE DIRECT Cluj

Totodată, se vor citi propunerile antreprenoriatului feminin din Transilvania pentru relansarea economică după pandemia de COVID-19 (document propus pe platforma europeană Conferință privind Viitorul Europei) și vor avea loc intervenții din partea partenerilor și a echipelor de lucru care au elaborat propunerile antreprenoriatului feminin din Transilvania pentru Sănătate, Educație și Digitalizare.

Evenimentul face parte din seria celor organizate în cadrul consultării publice paneuropene Conferița privind Viitorul Europe și se adresează persoanelor de orice vârstă care doresc să se implice activ în promovarea valorilor europene și consolidarea proiectului european.

Copyright © 29-04-2024 FSEGA. Protectia datelor cu caracter personal FSEGA. Protectia datelor cu caracter personal UBB.